Moda Diyo

Uykunun faydaları

Uykunun faydaları

“Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli işlevlerinden bir tanesidir.Bir yenilenme, onarım, bakım ve tamir sürecidir. Siz mışıl mışıl uyur iken devreye giren binlerce süreç, sabaha kadar resmen arı gibi çalışarak bir evvelki günün hasarlarını giderir, bozulmalarını düzeltir.
 
Eğer düzenli bir uykunuz yoksa düzenli beslenmenizin, aktif bir hayat sürmenizin, stresinizi denetim etmenizin faydalarından yeterince yararlanamazsınız. Uyku bir lüks değil, bir gereksinimdir. İyi ve sıhhatli bir hayatın anahtarıdır.
 
Uykudan fedakarlık gerçekleştirmek, 3-4 saatlik bir uykuyla yetinip gün boyu çalıştığını söyleyip hava atmak, uykusuzluk problemini bir uzmanla fikir alışverişi yapıp çözüm aramamak oldukça hatalı şeylerdir.
 
Mümkün olduğu kadar düzenli uyumaya, aynı saatlerde yatakta olmaya, uyku sürenizden fedakarlık yapmamaya ve geç yatmamaya özen gösterin.İyi bir uyku iyi dinlenmiş, kendini yenileyip onarım etmiş, daha kuvvetli yapıcı bir beyin ve beden demektir. Uyku belleğinizi güçlendirir.
 
Odaklanmayı kolaylaştırır

 
Öğrenmeyi hız katarak çabuklaştırır. İyi ve yeterli uyuyanlar daha uyanık ve daha zindedir. Performansları daha yüksektir. Sersemlik, şuur karışıklığı, yorgunluk nedir pek bilmezler. İyi bir uyku daha fazla sağlık demektir. Yüzlerce inceleme uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu, ömrü uzattığını meydana koymuştur.”
 
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Her vakit aynı saatte yatağınıza girmeyebilirsiniz. Her vakit 7-8 saatlik alıştığınız o doğal uyku zamanını tamamlayamayabilirsiniz.
 
Eğer şunlar “bazı zamanlar” oluyorsa mühim değildir. Yemek kaçamakları, içki kaçamakları, egzersiz tembellikleriniz bulunduğu gibi uyku probleminiz ya da kaçamaklarınız da olacaktır.
 
Böyle hallerde uyku borcunuzu en kısa vakitte ödemeye bakın.
Ne kadar az borcunuz olursa ve o borcu ne kadar erken öderseniz uykusuzluğun sağlığınız üstündeki olumsuz etkisi o kadar az olacaktır. Eğer bir gün evvel herhangi bir sebeple birkaç saatlik uykuyla yetinmek mecburiyetinde kaldıysanız, ertesi gün işlerinizi biraz daha hafif tutmaya, daha çok sıvı almaya, daha hafif gıdalar yemeye ve mutlaka içki içmemeye dikkat edin. Uykusuzluğu takip eden bir ya da birkaç gece yatağa biraz daha erken girerek uyku borcunuzu bir an evvel ödemeye özen gösterin.
 
Borcunuzu saatinde öderseniz beyniniz ve vücudunuz daha acele toparlanacaktır.
Uyku borcu kredi borcu gibidir, uzatmaya gelmez, faizler biriktikçe ödenmesi güçleşir.
 
Uykusuz bir gecenin ertesi günü:
Kahveyi, çayı azaltın.
Kafeini kısıtlayın.
Sigara içmeyin.
Gündüz daha fazla sıvı tüketin.
Yatmadan 2 saat evvel sıvı almayı kesin.
Gece başucunuza bir bardak su koymayı ihmal etmeyin.
Daha hafif beslenin.
 
Genellikle yağlı, baharatlı, gaz yapıcı besinlerden uzak durun. Erken tespit mühimdir Son yüzyılda ömrü yüzde 50-60 uzadı. 1900’lü senesinin başında dünyaya gelseydiniz ortalama 50-55 sene yaşayacaktınız. 1950’lerde doğanlar için ortalama hayat zamanı beklentisi 70 senenin üstünde. Hayat zamanı uzadı ama, uzayan vakit, yaşamın problemli, sorunlu olabilecek riskli bir devresi. Kazandığınız yeni uzatma haklarını orta yaş ve ihtiyarlıkla oynuyorsunuz. Uzayan ne bebeklik, çocukluk ve ne de buluğ ya da gençlik döneminiz.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ