Moda Diyo

Tüp bebek tedavisi herkes için uygun mudur?

Tüp bebek tedavisi herkes için uygun mudur?

Bebek sahibi edinmek isteyen lakin doğal yollarla bebek sahibi olamayan tüm çiftler için tüp bebek yöntemi uygulanabilir mi? Bayan Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Kibir Polat, tüp bebek yönteminin kimler için yerinde olduğunu anlattı.

Op. Dr. Kibir Polat ’ın konuyla ilgili yaptığı izah etme şöyle:

Tüp bebek tedavisi spermi olan, yumurtası ve rahmi olan tüm çiftlere uygulanabilir. Fakat hamile kalması tehlikeli olabilecek hastalara uygulanmaz. Önemli kalp hastalıkları, önemli akciğer hastalıkları ve şeker hastalığı gibi kimi hastalıklara sahip kişilere hamile kalma izni verilmediği için, tüp bebek tedavisi yapılmaz.

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mı?

Tüp bebek yönteminde yaş sınırı, kadının kendi yumurtasıyla gebe kalma yaşı azami 44-45 yaş civarıdır. Daha ileri yaşlarda tüp bebek tedavisi olası değildir. Tüp bebek tedavisi yapılabilmesi için bir takım koşulların var olması gerekir. Bunlardan birincisi kadının iki tüpünün birden kapalı olmasıdır. İkincisi, ağır erkek faktörü denilen, ağır sperm faktörünün olması durumunda tüp bebek yapılmaktadır. Tüp bebek yapılan bir diğer koşul ise, açıklanamayan kısırlık olmasıdır. Çikolata kisti, yani endometriyozisi yer alan hastalara, özellikle de ağır evre olan 3. ve 4. evrede tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Tüp bebek uygulaması yapılan altıncı durum ise tedavisi, yumurtlama takibi ve aşılaması yapıldığı halde 3 ila 6 defa arasında başarısız olunan hastalardır. Yedinci olarak, yumurtalık rezervi düşük, yumurta eşiği fena olan ve yumurta elde edilemeyeceği ya da az elde edileceği düşünülen hastalarda tüp bebek tedavisine başvurulmaktadır. Tüp bebek tedavisi gerektiren sonuncu etmen ise var olan genetik bir kusurun yinelenmesini engellemektir.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat

Günümüzde tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemler artan bir şekilde safha kaydetmiştir. Kullanılan gelişmiş teknikler tamamen çiftlerin çocuk sahibi olma gerçek dışı gerçeğe dönüştürülebilmektedir. Siz de dünyanın en güzel anını onlara yaşamak için geliştirilen yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinin sizin için de yerinde olup olmadığını öğrenmek için bir tüp merkezine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktorunuzun uygulayacağı testler ve gerekli kontrollerin ardından sizin durumunuza özel bir tedavi planı uygulayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ