Moda Diyo

Probiyotikler salgın hastalıkları

Probiyotikler salgın hastalıkları

Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarkan Karakan, bilhassa salgın hastalıklara kapı aralayan mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde probiyotik kullanımına daha pozitif gereklilik duyulduğunu söyledi.

Özellikle mevsim geçişlerinda probiyotik kullanımına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu bildiren Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarkan Karakan, bir birey yılda 7 kere soğuk algınlığıyla karşılaşırken, probiyotik kullananlarda bu oranın 2-3 ’e düştüğünü kaydetti.

Karakan, yaptığı açıklamada, salgın hastalıkların en fazla ortaya çıktığı mevsim geçişlerinde yapılması gereken en manâlı şeyin “bağışıklık sistemini takviye etmek” olduğunu ifade ederek, bunun için en etkili yollarından birinin probiyotik kullanımı olduğuna sinyâl etti.

Probiyotik içeren ilk olarak yoğurt almak üzere değişik süt ürünleri, bunların tamamlayıcıları formları ve tablet, kapsül ve sıvı şeklindeki probiyotiklerle ishal ilk olarak almak üzere birçok salgın hastalığın önüne geçilebildiğini anlatan Karakan, bağırsaklarda, ceset gözenekli olan sayısının 10 katı değin bakteri yaşarken, bağırsaktaki yardımsever ve zararlı bakteri dengesizliğinin birçok hastalığa yol açabildiğini belirtti.

PROBİYOTİKLER BAĞIRSAK DENGESİZLİKLERİNİ GİDERİYOR

Prof. Dr. Tarkan Karakan, sindirim sistemi hastalıkları ilk olarak elde etmek üzere karında gaz, şişlik, kabızlık ve ishal gibi çoğu rahatsızlığın bağırsaktaki bakteri dengesizliği sebebiyle ortaya çıktığına ve bunu ortadan kaldıracak en manâlı çözümlerden birinin uyumlu probiyotik kullanımı olduğuna değindi.

Bağırsak sisteminde doğal dengenin korunmasına ve yenilemesine tezgâhtar olmanın yanı sıra probiyotiklerin ayrı faydaları olduğuna dikkati çeken Karakan, şu bilgileri verdi:

“Ilk Kez ishal edinmek üzere birçok sindirim sistemi kaynaklı hastalıkta probiyotik kullanımının etkili olduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmış bulunuyor. Çoğu egzersiz, yararlı mikroorganizmaları içinde barındıran probiyotiklerin enfeksiyona yan ishalin tedavisine asistan olabileceğini gösterdiği görülüyor. Ayrıca antibiyotik kullanımına yan ishalin önlenmesinde probiyotik kullanımının yararlı olduğunu gösteren birçok alıştırma da bulunuyor. Bu yüzden bilhassa salgın hastalıklara kapı aralayan mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemde probiyotik kullanımına fazla daha artı ihtiyaç var.”

PROBİYOTİK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Probiyotiklerin bağırsak sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine asistan olduğunun altını çizen Karakan, “Bir birey yılda 7 kez soğuk algınlığıyla karşılaşırken probiyotik kullananlarda bu oran 2-3 ’e düşüyor. Mevsim geçişlerinde daha da artan salgın hastalıklara aleyhinde kalkan olan probiyotikler, ishalin önlenmesi ve tedavisinde de çok büyük bir menfaat sağlıyor. Bu yüzden günümüzde çok kolaylıkla erişim sağlanan, etkisi kanıtlanmış tablet, kapsül ve sıvı formları da yer alan probiyotikleri düzenli kullanmakta menfaat var.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ntv.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ