Moda Diyo

Kilo verdiren yöntem: Akupresür noktaları

Kilo verdiren yöntem: Akupresür noktaları

Akupresür (akubası), vücudumuzda dolaşan yaşam enerjisi konseptine dayanan geleneksel bir Çin tıp tekniğidir. Bu teknik, vücuttaki bazı ana organlara bağlı basınç noktaları ile çalışır. Bu noktalara doğru şekilde basınç uygulayarak, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi edebilirsiniz.

Akupresür ile kilo verilir mi

Kilo vermek için kullanılan yaygın akubası noktalarını uyararak hem iştahınızı ve açlığını kontrol altına alabilir hem de sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Basınç noktası bölgesine hafifçe masaj yaparak başlayın ve sonra aşağıda bahsi geçen bölgelere basınç uygulayın. Bölgeye hafifçe masaj yaparak işlemi bitirin.

Kulak noktası

Kulak noktası, temel iştah kontrol noktalarındandır. Yerini bulmak için başparmağınızı, kulağınızın yakınındaki üçgen şekilli parçanın önüne yerleştirin. Çenenizi açıp kapayarak maksimum hareketin olduğu noktayı bulun. Bu noktaya, günde iki kez 1-3 dakika boyunca basınç uygulayın. Akubasıya göre, kulaklar, eller ve ayaklar, vücudun geri kalanına göre daha büyük bir enerji yansımasına sahiptir; dolayısıyla bu noktaları uyarmak, kilo verme hedeflerinize ulaşmanın en etkili yollarındandır.

Üst dudak

Bu nokta, üst dudak ve burun arasında, merkezdedir. Aç ya da endişeli hissettiğinizde ya da günde 2 kez, bu noktaya 1-5 dakika boyunca basınç uygulayın.

Diz noktası

Bu noktaya basınç uygulamak, yalnızca sindirimi düzenlemez; aynı zamanda da adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olur. Dizkapağının 5 cm aşağısında, bacağın dışına doğru merkezin hafifçe yanındadır. Midenizin düzgünce işleyebilmesi için bu noktaya her gün işaret parmağınızla 2 dakika boyunca basınç uygulayın. Bastırdığınızda, hafif bir acı ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Dirsek noktası

Akubası noktasını saptamak için dirsek ekleminizden dirseğinizin iç kıvrımına doğru başparmağınız kadar bir mesafe gidin. Her gün 1 dakika boyunca başparmağınızla bu noktaya basınç uygulayın. Bu noktaya basınç uygulamak, vücuttaki aşırı ısı ve nemin atılarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve ödem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Ayak bileği noktası

Bu nokta, bacağınızın iç tarafında, bileğinizin 5 cm yukarısındadır. Basıncı, başparmağınızla her gün 1 dakika boyunca uygulayın ve yavaşça bırakın. Hamileyseniz, bu basınç noktasını kullanmamanızda fayda var.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kilo_verdiren_yontem_akupresur_noktalari.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ