Moda Diyo

Kadınlarda genital hijyeni koruma

Kadınlarda genital hijyeni koruma

Kadınlarda genital alan, erkeklerinkinden daha komplikedir, bakımı da daha güç, bayan genital bölgesigenital büyük ve ufak dudaklar, klitoris, vajinanın girişi, salgı yapan bezler, idrar yapılan yer olan üretra , dışkılama yeri olan anüs keza fazla sayıda kıl foliküllerini içerir.

Bu alan, idrar, cinsel dikkat, cinsel birleşme, terleme, salgı ve dışkılama gibi bir fazla fonksiyonu barındırdığı için hastalıklara açık ve özel bakım ve hijyen gerektirir.

Aslında cinsel dürtüleri arttıran kendine has kokusu olan genital bölgenin fena kokması asla sıradan bir durum değil ve bir genital enfeksiyon belirtisidir.

Genital hijyenin yetkisiz olması, kötü kokulu akıntılara, vajinitlere yol açar, bu durum kadının özgüvenini sarsar ve cinsel yaşantıyı kesinlikle olumsuz ekileyebileceği gibi, idrar yolu iltihabına ve daha bir fazla hastalığa da yol açabilir.

Adet döneminde bayan vücudunda meydana gelen bazı şansın dönmesi ve özellikle vajinadaki ortamın değişmesi ve direncin azalması sonucu çoğu enfeksiyon bu dönemde başlar, dolayısıyla her kadın hergün uyarı etmesi gerektiği gibi bilhassa adet döneminde hijyene dikkat etmelidir.

Peki, ideal bir genital hijyen için her kadının uyarı etmesi gereken hususlar nelerdir?

1- Genital alan rutin olarak her sabahtan ve her akşam yıkanmalı, yıkama da bol pak su kullanılmalı, eczanelerde satılan kaliteli intim şampuanlar da kullanılabilir.
2- Her cinsel ilişki den sonradan genital bölgenizi mutlaka yıkayınız.
3- Vajinal duş asla yapmayın, vajinanın içine direk su tutulması vajinal florayı ve direncini bozar ve vajinitlere yol açar.
4- Adet döneminde petlerinizi geciktirmeden değiştiriniz, bilhassa tampon kullanıyorsanız tamponlarınızı değiştirmeyi dikkatsizlik etmeyiniz.
5- Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonradan taharetlenme de silme işlemini önden arkaya doğru yapınız, yani vajinadan makata içten yapınız. Zıt yönde yapılırsa makat bölgesinde bulunan mikropların vajinaya bulaşmasına neden olur.
6- Pamuklu iç çamaşırları seçim ediniz: sentetik iç çamaşırlar genital bölgenin havalanmasını engeller ve teri emmez, bu da genital bölgenin nemli kalmasına ve enfekte olmasına neden olur.
7- İç çamaşırlarınızı her gün mutlaka değiştiriniz.
8- Umumi tuvalet kullanacaksanız mutlaka klozeti tek kullanımlık kağıtlarla örttükten sonra oturun, unutmayın bir çok genital ve cilt enfeksiyonları enfekte yüzeylerle temasla bulaşır.
9- Partnerinizin genital enfeksiyonu olduğundan tereddüd ediyorsanız, cinsel ilişkiden kaçının veya en kötü ihtimal de prezervatif kullandırın.
10- Ağda ve epilasyon işlemlerinizi, hijyenik yerlerde ve profesiyonel ellere yaptırınız.
11- Şikayetiniz olsun veya olmasın sene da minimum bir defa jinekolojik muayenenizi ve smear testini yaptırınız.

 

Op. Dr. Rami ASKER tarafından yazılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ