Moda Diyo

Kadınlarda genital hijyeni koruma

Kadınlarda genital hijyeni koruma

Kadınlarda genital bölge, erkeklerinkinden daha komplikedir, bakımı da daha zorlama, kadın genital bölgesigenital büyük ve minik dudaklar, klitoris, vajinanın girişi, salgı yapan bezler, idrar yapılan yer olan üretra , dışkılama yeri olan anüs hem fazla sayıda kıl foliküllerini içerir.

Bu bölge, idrar, cinsel uyarı, cinsel birleşme, terleme, salgı ve dışkılama gibi bir fazla fonksiyonu barındırdığı için hastalıklara açık ve özel bakım ve hijyen gerektirir.

Gerçekten cinsel dürtüleri arttıran kendine has kokusu olan genital bölgenin fena kokması katiyen bayağı bir şart değil ve bir genital enfeksiyon belirtisidir.

Genital hijyenin eksik olması, kötü kokulu akıntılara, vajinitlere yol açar, bu şart kadının özgüvenini sarsar ve cinsel yaşantıyı kesinlikle olumsuz ekileyebileceği gibi, idrar yolu iltihabına ve daha bir fazla hastalığa da yol açabilir.

Adet döneminde kadın vücudunda meydana gelen bazı şartların değişmesi ve özellikle vajinadaki ortamın değişmesi ve direncin azalması sonucu birçok enfeksiyon bu dönemde başlar, dolayısıyla her kadın hergün uyarı etmesi gerektiği gibi özellikle adet döneminde hijyene uyarı etmelidir.

Peki, ideal bir genital hijyen için her kadının dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

1- Genital alan rutin olarak her sabahleyin ve her akşam yıkanmalı, yıkama da bol pak su kullanılmalı, eczanelerde satılan nitelikli intim şampuanlar da kullanılabilir.
2- Her cinsel ilişki den sonradan genital bölgenizi mutlaka yıkayınız.
3- Vajinal duş katiyen yapmayın, vajinanın içine yelken direği su tutulması vajinal florayı ve direncini bozar ve vajinitlere yol açar.
4- Adet döneminde petlerinizi geciktirmeden değiştiriniz, özellikle tampon kullanıyorsanız tamponlarınızı değiştirmeyi dikkatsizlik etmeyiniz.
5- Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten daha sonra taharetlenme de silme işlemini önden arkaya dürüst yapınız, yani vajinadan makata içten yapınız. Ters yönde yapılırsa makat bölgesinde yer alan mikropların vajinaya bulaşmasına niçin olur.
6- Pamuklu iç çamaşırları tercih ediniz: sentetik iç çamaşırlar genital bölgenin havalanmasını engeller ve teri emmez, bu da genital bölgenin nemli kalmasına ve enfekte olmasına neden olur.
7- İç çamaşırlarınızı her gün mutlaka değiştiriniz.
8- Umumi tuvalet kullanacaksanız mutlaka klozeti tek kullanımlık kağıtlarla örttükten sonradan oturun, unutmayın bir çok genital ve cilt enfeksiyonları enfekte yüzeylerle temasla bulaşır.
9- Partnerinizin genital enfeksiyonu olduğundan tereddüd ediyorsanız, cinsel ilişkiden kaçının veya en kötü ihtimal de prezervatif kullandırın.
10- Ağda ve epilasyon işlemlerinizi, hijyenik yerlerde ve profesiyonel ellere yaptırınız.
11- Şikayetiniz olsun veya olmasın sene da asgari bir kere jinekolojik muayenenizi ve smear testini yaptırınız.

 

Op. Dr. Rami ASKER göre yazılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ