Moda Diyo

İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi

İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi

Profesyonel geçmişiniz, çalışmalarınız, çabalarınız, emeklerinizin karşılığını alabilmek için bir iş görüşmesine çağrıldınız. Ama siz ne giyeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. İş görüşmesi hayatımız boyunca gerçekleştirdiğimiz veya gerçekleştireceğimiz görüşmeler arasından en önemlileridir. Sahip olduğunuz tarz, seçtiğiniz renk uyumu ve dış görünüşünüze dair her şey, iş görüşmesine gittiğinizde çok önemli bir rol oynar. Çünkü iş görüşmelerinde ilk izlenim çok önemlidir ve karşınızdaki insanın olumlu veya olumsuz bir karar almasında yüzde kırk’lık bir payı vardır. Ne kadar yüksek bir oran değil mi? Ama evet doğru, dış görünüş çok önemlidir. Siz karşınızdaki kişiye daha sözcüklerle kendinizi anlatmaya başlamadan, dış görünüşünüz sizi anlatmaya başlar. Peki iş görüşmesine giderken kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Tarzınızla Ayrıcalığınızı Gösterin

İş görüşmesi her anlamda ayrı bir özen ister. Bu hangi sektör olursa olsun, görüşmeye giderken güzel giyinmek zorundasınız. Eğer dikkat çekmek istiyorsanız. Her sektör veya iş grubu için aynı tarzda giyinmek tabi ki söz konusu olmasa da, bazı kurallara dikkat etmekte sizin yararınıza olacak. Genelde iş görüşmesine giden bir çok erkek tarafından tercih edilen klasik takım, sizin içinde doğru bir tercih olacaktır. Elbetteki herkesin takım giymesi söz konusu değil. Burada önemli olan çok fazla abartıp, kuralların dışına çıkmadan, tarzınızı klasik giyim anlayışı ile birleştirmek olacaktır. Günlük hayatta kişilikleri gibi kıyafetlerinde de renk kullanmayı sevenler vardır. Ancak iş görüşmesine giderken rengarenk giyinmeniz sizin, işi çok fazla kâle almadığınızı yani ciddiyetsiz olduğunuzu karşı tarafa empoze edebilir. Yani karşı tarafın sizi anlama olasılığı bile sizin için büyük bir risk olacaktır. Bu noktada klasik giyim renkleri olan siyah, lacivert, gri… gibi takımları çeşitli aksesuarlarla renklendirmek, hareket katmak en doğru tercih olacaktır. Erkekler için aksesuar olarak sayabileceklerimiz; kıravat, mendil ve saat olabilir. Bayanlar için ise: fular, takı, çanta ve ayakkabı bu aşamada işe yarayan aksesuarlar olacaklardır.

Yeni mezun olmuş kişilerin iş görüşmesine giderken kıyafet seçimlerinde karar vermeleri daha zordur. Umarım bu yazımız ile hepinize yardımcı olabilmişizdir. Makalede verilen bilgileri dinlerseniz işe alınma oranınız yüzde kırk artar. Hepinize bol şans.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ