Moda Diyo

İnsanın kendisine yakışanı giymesi moda mıdır?

İnsanın kendisine yakışanı giymesi moda mıdır?

Moda, yeni sezonda çıkan yeni kıyafetlerin bize yakışması mı, bizi yansıtması mı yoksa olmak istediğimiz kişi gibi görünmemizi sağlayan kıyafetler mi?

Bize göre moda, belirli kriterleri peşinden sürükleyen bir akımdır. Bir ortamda ortaklaşa yaşama, davranma ve düşünme biçimi yeni olan her şeye bağlanan bir gerçektir. Çünkü modanın bulunmadığı bir ortamı, davranışları, zaman dilimini ya da toplumu etkilemediği söylenemez. Çünkü tarihçiler bütün giyişi ve takıların süsleyici bir özellik taşımanın yanı sıra zenginlik göstergesi, benimsenmiş olan dini ya da toplumsal durumu belirtmek amacıyla da giyilen simgeler olduğunu ortaya koymuşlardır.

Fakat moda denildiğine ilk akla gelen şey insanın kendisine yakışanı giymesidir denilmekte.  Peki insanın kendisine yakıştığı için giydiği şey modamı, moda insanın kendisine yakışanları giymesi midir? Kesinlikle hayır.

Modaya bağlı kalmak yerine, o zamanın trendlerini, çizgi ve renklerini kendimize yakışan detayları uydurabiliriz. Üzerimiz de çok kötü görünen bir kıyafeti sır trendi veya rengi modaya uyuyor diye giyerseniz, trendy değil moda kurbanı olursunuz.

Bu nedenlerden dolayı ilk olarak vücudumuzu tanımak, hangi kesim ve rengin bize yakışacağını bilmek, kusurlarımızı ve güzel görünen bölgelerimiz hakkında bilinçli olmak oldukça önemli. Bunu yaparken kendinize dürüst olmalısınız, aksi halde yanlış kararlar verebilirsiniz. Aynanın karşısına geçtiğinizde pembe gözlüklerinizi çıkartmanız gerek. Genel hatları ile bu bilgileri edindikten sonra, yılın trendlerini bire bir değil de, bize yakışan bölümlerini uygulayarak modayı yakalayabilirsiniz.

Giymiş olduğumuz kıyafetlerde olmak istediğimiz kişi olabilirsek, işimiz daha fazla kolaylaşacaktır. İçerisinde kendimizi daha rahat hissettiğimiz kıyafetler giyerek sizinle bütünleşmiş olan kıyafetlerinize çeşitli aksesuarlar ekleyerek, çok farklı tarz ve kombinler yaratabilirsiniz. Ama tabi ki bu durumu yapabilmek çok fazla bilgi ve kültür birikimi gerektirir. Kendi tarzını yaratmak aslına bakıldığında kolay bir iş değildir.

Moda, tarihi boyunca birçok akımdan etkilenmiş ve ona göre şekillenmiştir. Bu durumun sonunda da karmaşık bir hale gelmeye başlamıştır. Tarihsel bir bazda modayı araştırırsanız, bunun etkilerini görebilirsiniz. Son 30 yılda, baskın tarzda gerçekleştirilmiş olan değişiklikler, farklı sınıflardaki kişilere hızla iletildi. Bu süre içerisinde üst sınıftaki insanlar model olarak büyük rol oynadılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ