Moda Diyo

Göz Ağrısı Nasıl Geçer ?

Göz Ağrısı Nasıl Geçer ?

Göz dünyadaki varlığımızın en önemli parçalarından biridir. Bizim adeta soyut manada elimiz, kolumuz, bacağımız gibidir. Diğer tüm organlarımız gibi gözümüzde rahatsızlanabilir. Gözümüzde bir ağrı meydana geldiyse ve bu aniden olduysa yani herhangi bir vurma, çarpma gibi bir darbe sonucu olmadıysa bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Kişi göz şikayetlerini bazen ciddiye almaz. Ancak eğer ciddi bir rahatsızlık varsa rahatsızlığın günden güne şiddeti artar ve tedbir alınmadığı için çok geç kalınmış olabilir. Bu yüzden bende sizin için göz ağrılarının sebeplerini ve evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini anlatacağım.

Göz ağrısı neden olur?

Kontakt lens kullanımlarında, göz kuruluğunda, baş ağrıları sonucunda, yabancı madde girmesi sonucunda, göz nezlesinden, arpacıktan, yaralanmadan ya da günümüzde en çok karşılaştığımız biçim olan uzun süre boyunca bilgisayar başında oturma sonucunda göz ağrıları oluşabilmektedir.

Göz ağrısını kişiler kendine göre farklı biçimlerde tarif edebilirler. Bu ağrılar en çok zonklama, bıçak saplanır gibi olma, keskin sızlama, yanma, göz yüzeyinde pürüzlülük hissedilmesi, gözün kaşınması gibi şekillerde karşımıza çıkar.

Göz ağrıları nasıl geçer?

Göz yorulmuş ya da zorlanmış ise bu durum göz dinlendirilerek veya uygun numaralı gözlük kullanılarak giderilebilir.
Ilık kompres uygulanabilir. Özellikle arpacığı olan kişiler için göz kapağı üzerinde nemli bir havluyu bir süre tutarak yapılır.
Eğer göze yabancı bir madde girdiyse göz yıkanabilir.

Göze çay banyosu yaptırılabilir. Çay demlendikten sonra 15 dakika soğumaya bırakılır. Bir pamuk yardımıyla ılık çay ile göz temizlenir ya da küçük bir kaba ılık çay konulur. Göz çayın içerisinde 5 dakika kırpıştırılır ve bu yöntem gün içinde birkaç kez tekrar edilir.

Antibiyotikler, antihistaminler, göz damlaları ve ağrı kesiciler de kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ