Moda Diyo

Gebelikte hangi antidepresanı kullanabilirim?

Gebelikte hangi antidepresanı kullanabilirim?

Hamilelik bir mutluluk süreci olarak görülmesine karşın, anne adaylarının yüzde 10 ila 20 ’si depresyonda. Antidepresan hap kullanılmalı mı?

Antidepresan bebeğinizin sağlığı için tehlikeli olabilir!

Depresyonun çoğu tipinde birincil çare seçeneği; antidepresanlardır. Bu grup ilaçlar belirtileri ortadan kaldırırken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Gebelikte antidepresan kullanımı bebeğinizin sağlığı için tehlike oluşturabilir fakat keserseniz siz tehlike aşağı olabilirsiniz. Peki o süre ne yapmalı? Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, antidepresanlar ve gebelikte kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Hamilelik depresyonu nasıl etkiler?

“Önceleri gebelik hormonlarının kadını depresyondan koruduğu düşünülürdü. Ancak araştırmacılar bunun dürüst olmadığını ortaya koydu. Dahası, gebelik duyguları tetikleyerek depresyonla başa çıkmayı zorlaştırabilir.

Gebelik süresince bunalım çare edilmeli midir?

Evet, hamilelik sırasında bunalım mutlakla tedavi edilmelidir. Eğer çare edilmemiş buhran durumu varsa, rutin gebelik kontrolünüzü aksatabilirsiniz. Sağlıklı beslenme zorlaşır, hatta içki ve sigaraya düşkün ışık halkası gelebilirsiniz. Bütün bu negatif durumlar erken ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna sebep olabilir. Keza doğum sonrasında depresyonun şiddetlenmesi olasılığı artar, sonuçta bebeğinizle de yeterince ilgilenemezsiniz.

hamilelik_antidepresan

Antidepresan hap kullanımı tedavide bir seçenek olabilir mi?

Gebelik sırasında antidepresan kullanımına karar verirken hasar/fayda dengesi göz önünde tutulmalıdır. Bebekte anomali ya da diğer problemlerle aleyhinde karşıya gelme olasılığı fazla çok düşüktür.

Gebelikte hangi antidepresanı kullanabilirim?

Gebelik esnasındaki kullanımda seçim edilebilecek antidepresanlar: SSRI (seçici seratonin geri alım inhibitörleri): Bu grubun, gebelik boyunca güvenle kullanılabilir olduğu düşünülmektedir. (Citalopram, Fluoxetin (Prozac) ve Sertraline)

SNRI: Seratonin ve Norepinefrin gerialım inhibitörleri): Bu gruptaki antidepresanlar da gebelikte bir alternatif olabilir. (Duloxetine (Cymbalta) ve Venlafaxine (Effexor XR)

Bupropion (Wellbutrin): Keza buhran hem de sigara bağımlılığı için kullanılır. Gerçekte bu hap gebelik depresyonunda birincil seçenek olmamasına karşın, öteki gruplara yanıt vermeyen ve sigara bağımlılığı olan gebelerde kullanılabilir.

Trisiklik Antidepresanlar: Bu grup 1. ve 2. seçenek olmamakla birlikte diğerlerine cevap olmadığında seçim edilebilecek alternatiftir. Bir Takım araştırmacılar, SSRI grubunun gebeliğin 2. yarısında kullanıldığında nadir fakat önemli akciğer problemi oluşturduğunu belirtmişlerdir. Bir Takım çalışmalarda nadir doğum anomalileri oluştuğuna dair bildirimler varsa da total risk son derece düşüktür.

Gebelikte hangi antidepresanlardan sakınmak gerekir?

SSRI grubundan olan Paroxetine (Paxil) kullanımı gebelikte önerilmez. Araştırmalarda, Paroxetine kullanımında, fetüste küçük yürek defektleri rastlanma sıklığında çoğalma izlenmiştir.

Bebek için diğer ne gibi riskler var?

Antidepresanları bütün gebelik boyunca ya da gebeliğin son yarısında kullanılırsa bazen bebekte doğumda geçici olarak tedirginlik ve titreme görülebilir.Bu problemlerle karşılaşmamak için gebeliğin sonlarına dürüst ilaç kesilmelidir.

gebelik_antidepresan

İlacı değiştirmeli miyim?

Antidepresanı değiştirmek veya kesmek size ve doktorunuza bağlıdır. İlaca yan potansiyel risklerin oluşturacağı endişeler, depresyonu tetikleyebilir.

Antidepresan hap kullanımını hamilelik boyunca kesersem ne olur?

Bu durumda depresyon yeniden tetiklenebilir. Özellikle SSRI grubunun ani kesilmesinde; bulantı ve kusma, titreme, halsizlik, gerginlik görülebilir.”

Mutlaka doktorunuza danışın

Op. Dr. Betül Görgen, depresyondaysanız, hamilelik durumu varsa ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız ilaç konusunda mutlaka bir uzmana danışmanızı istiyor. Op. Dr. Görgen, “Ara Sıra hafif ve orta düzeyde buhran psikoterapi ile düzelebilir. Orta ve şiddetli buhran durumu varsa ya da eskiden bunalım geçirmişseniz, daha şiddetli olarak yineleme olasılığı yüksektir” diyor. Op. Dr. Görgen, annen adaylarına gebelikte depresyonun nedenleri ve etkileri hakkında şu bilgileri verdi:

Hamilelik depresyonunu tetikleyen durumlar

Gebe kalmadan önce de depresyon hikayesi ya da adet öncesi yaşanan semptomların şiddetli olması Fazla genç yaşta gebe kalmak (daha genç gebeler daha pozitif tehlike aşağı) Bu süreçte yalnız yaşamak ya da tatmin edici aile desteği almamak Sınırlı sosyal destek olması (iş yeri sorunları ve somut sıkıntılar) Sorunlu bir izdivaç sürdürmek veya eşinden zor görmek Gebeliğe, ruhen ve bedenen hazırlanmış olmadan yakalanmak

Anne ve bebeğe etkileri

Gebeliğin az daha doğuştan olan stres, depresyon belirtilerini şiddetlendirir. Buhran durumu tıbbi uyarıları dikkate almaya engel olabilir. Sigara tüketimi artar ya da yeme bozuklukları başlar. Gelişen şekilde sigara, alkol ve uyuşturucu ilaçların kullanımı hem size ayrıca de bebeğinize hasar verecektir. Bazı araştırmalar hamilelik depresyonunun erken doğum ve düşük doğum tartısı olasılığını artırdığını belirtmektedir. Ancak bu konu hala tartışılmaktadır. Bunalım, sizin ile bebeğiniz arasında şehvetli bağ gelişmesine engel olabilir. Gebelik boyunca süren buhran ise doğum sonrası depresyon olasılığını artırır.

Kendinize iyi bakın

Yeni bir bebek için hazırlanmak elbette zorlama bir süreç fakat sizin sağlığınız ilk planda olmalıdır. bu nedenle her şeyi aniden yapmaya kalkışmayın. Ev işlerinden uzaklaşın ve sizi gevşeten mutlu eden şeylerle uğraşın. Kendinize iyi bakmazsanız bebeğinize de iyi bakamazsınız. Endişelerinizi eşinizle, ailenizle ya da yakın arkadaşınızla paylaşın. Onlardan destek isterseniz, size yardımın bir yolunu bulacaklardır. Hala kendinizi mutsuz ve gergin hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına gitmekten çekinmeyin.

Mutlaka çare olun

Böylece fazla antidepresan hap gebelikte de güvenle kullanılabilir ve bebeğinize zarar vermez. Oysa doktorunuzla olası riskler üstüne konuşmayı dikkatsizlik etmeyin. Doktorunuz sizin belirtilerinizi değerlendirip bir çare planı için ruh sağlığı doktoruna gitmenizi önerebilir. Bu konuda destek almaktan kaçınmayın.

 

UYARI: Hap kullanımında mutlaka doktorunuza başvurun!

Kaynak: indigo dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ