Moda Diyo

Erik Kompostosu

Erik Kompostosu

Erik Hoşafı diye bildiğimiz yöresel bir içeceğimizdir. Günümüzde doktorlar tarafından da büyük -küçük tüm bireylere tavsiye edilmekte, özellikle çocuklarımıza meyve suyu niteliğinde tüketimini sağlayabiliriz. Son derece sağlıklı olan kompostomuzun yapılışı da oldukça basit olup fazla zamanınızı almayacaktır, sofralarımızda lezzeti ve hazmı kolaylaştırıcı yönleriyle de vazgeçilmez bir tat olup; yaz aylarında, ramazan aylarında, pilav ve sarmaların olduğu menülerde özellikle kullanılmaktadır.

Malzemeler:

  • 1 Kilo Erik
  • 1,5 Litre Su
  • 1,5 Su Bardağı Şeker
  • Karanfil ( isteğe bağlı )
  • Tarçın ( isteğe bağlı )

 Hazırlanışı:

Eriklerimizin taze olması lezzetinin oluşmasında önemlidir. Öncelikle Eriklerimizin yıkayıp, çekirdeklerini çıkarıyoruz, istediğimiz büyüklükte doğruyoruz, büyük boy bir tencere içerisine doğradığımız eriklerimiz, toz şekerimiz ve suyu ilave edip karıştırıyoruz, kaynamaya bırakıyoruz, Tencerenin arada bir kontrol edilerek karıştırılır ve 15-20 dakika kadar kaynama süresi ile malzemelerin iyi bir kombinasyonu sağlanır, bu arada erikler yumuşak kıvam almış olur ( Dilerseniz kaşık yardımıyla tadını kontrol edebilir, malzemenin tadını istediğiniz gibi şeker ve su oranında küçük değişikliklerle ocağı kapatmadan önce ayarlayabilirsiniz ) . Komposto pişmiş ve sunuma hazırdır.

Sunum aşamaları 2 şekilde olur:

1.Aşaması:

Hemen sunumdur ve eğer böyle ise; uygun bir kabın içine alınarak, isteğe bağlı dilerseniz içine karanfil ve tarçın da ilave ederek, soğumaya bırakılır; daha sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

2.Aşamasında:

Daha sonra kullanmak üzere kavanozlara koyarak muhafaza etmektir. Bunun için yapılması gereken pişen kompostomuzun sıcak bir şekilde tanesi ve suyunu her bir kavanozlara eşit bir şekilde kepçe yardımıyla dolduruyoruz. Akabinde her bir kavanozun kapaklarını iyice kapatıp, havlu yardımıyla güçlü bir şekilde sıkılaştırıyorsunuz ve kavanozlarınızı ters çevirip tezgahınızın üzerinde hem soğumaya, hem de kavanozların kapaklarının gerçekten hava alıp-almadıklarını kontrol etmek için gözlem altına alınmalıdır.

Eğer kavanozlarınız ters durumdayken akma, sızma yapıyorsa; kavanozunuz tutmamış demektir mümkünse o kavanozun ve ya kapağın değiştirilerek işlemin tekrar edilmesi ya da birinci aşamasında olduğu gibi sunulması hazır hale getirilerek, o günkü yemek menünüzde yerini alabilir. Diğer kavanozlarınızı ışık almayan bir yerde soğuduktan sonra muhafaza edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ