Moda Diyo

60’lar ve 70’ler Modası

60’lar ve 70’ler Modası

Günümüzde ki şıklık ve zarafet esintileri için nerden alıyor dersiniz. Şüphesiz ki en zarif en kadınsı ve maskülen tarzların oluşmasına sebep veren dönem 60’lar ve 70’lerin o eşsiz fırtınasıdır. Kadınlar her dönemde kendilerini ifade edebilecek yapıda kendim ve kıyafetler seçmiş olsalar da geçmişe dönüp baktığımızda en feminem ve en maskülen tarzları bu dönemde kullanmışlardır. Zarif ve estetik kavramları günümüz modasına ilk adımını 60 lar dan almaya başlamıştır gelin birlikte bu dönemde yer alan kıyafet ve aksesuarları hatırlayalım.
Dar ve vücudu saran elbiseler. Bu dönemde elbise boyları kısaltmalar başlamış ve elbiselerle en çok pöti kare desenler kullanılmaya başlanmıştır.

En çok siyah ve beyaz kullanılsa da genellikle küpe şapka ve ayakkabılarda aynı renk kombinasyonu na özen gösterilmiştir. Sırta alınan yada elde taşınan büyük ceket veya pançolar. Bunlar elbiselerin ve takımların vazgeçilmez parçalarıydı ve özellikle ayakkabı ile uygun renkte olması na dikkat edilirdi. Aksesuarlar da ise büyük ve geniş şapkalar en sık kullanılan parçalardandır. Daha sonra eldiven ler o dönemin vazgeçilmezleri arasına girmeye başlamıştır. Büyük ve gözü değil neredeyse tüm yüzü kaplayan kahve ve yine elbiseye uygun renkte olmasına özen gösterilen gözlükler unutulmamalıdır.

O dönemde en sık kullanılan parçalar belden kısa etekler ve kısa ekose ceketlerdir. Takımlar ve etek ceket uyumu dikkatlerden kaçmamaktadır. Kürk ve eldivenlerin o dönemin zarif kadınlarının vazgeçilmezleri arasında yerini aldığını da unutmayalım..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ